Ogrody japońskie kuszą połączeniem prostoty oraz wyrafinowanego piękna. Nie znajdziemy tu barwnego chaosu ogrodów angielskich ani starannie przyciętych żywopłotów w stylu ogrodów francuskich. Ideą ogrodów japońskich jest odtworzenie w miniaturze fragmentu krajobrazu, dlatego już od pierwszego spojrzenia urzeka on swoją niezwykłością. Dodatkowo jego orientalny charakter jest pełen mistycyzmu i uroku sprawiającego, że trudno oprzeć się jego urodzie.
Zaprojektowanie ogrodu japońskiego wymaga jednak wiedzy na temat podstawowych zasad jego urządzania. Należy bowiem pamiętać, że nie jest to wyłącznie imitacja krajobrazu. Aby ogród japoński w pełni mógł szczycić się swoja nazwa musi zachować także cechy zen. Nie tylko amatorzy, ale i architekci krajobrazu w początkowym okresie mogą mieć z tym kłopot. Ich przewagą jest jednak tematyczne wykształcenie i doświadczenie.
Góry, rzeki i lasy
Góry, to miejsca, gdzie gromadzą się bogowie lub nieśmiertelni ale też nieodzowny element krajobrazu. Ich symbolem jest kamień oznaczający wieczność, niezmienność, stałość. Obecność kamienia jest więc nieodzownym elementem ogrodu japońskiego. Należy pamiętać, by nadać mu jak najbardziej naturalne ułożenie, dzięki czemu trafniej będzie imitował element krajobrazu.
Rzeki i jeziora, podobnie jak góry, są częścią japońskich plenerów. One symbolizują życie i jego płynność. Rwące strumienie i wodospady symbolizują pierwiastek męski, natomiast strumienie łagodne – żeński. Dopiero ich połączenie w jednym wspólnym zbiorniku symbolizującym ocean, oddaje pełnię życia. Trudno jednak wymagać, byśmy zakładali w ogrodzie instalacje wodne. Dlatego z powodzeniem możemy je zastąpić jasnymi plamami piasku, najlepiej niemal białego, o drobniutkich ziarenkach. Zabieg ten z powodzeniem stosowany jest w Japonii już od setek lat.
Trzecim elementem będzie las, oczywiście w miniaturze. Obowiązkowo muszą się tu znaleźć rośliny zimozielone, które stanowią połączenie długowieczności wynikającej z ziemi (góry) i dynamicznego życia (woda-deszcz). Będzie on doskonałym uzupełnieniem naszego miniaturowego krajobrazu.
Te trzy elementy dają nam już właściwie ogród japoński, w którym nie są wymagane rośliny kwitnące, jednak ich obecność nadaje mu dodatkowego wdzięku.
Wybór roślin do ogrodu japońskiego
Na różnych stronach będziecie mogli znaleźć mnóstwo informacji na temat roślin nadających się do ogrodów japońskich, chcę zwrócić waszą uwagę tylko na kilka, które w kulturze Japonii mają szczególne znaczenie. Jedną z nich jest piwonia bylinowa, ale warto zainwestować w imponującą piwonię drzewiastą lub Itoh, które swoją oryginalnością i wdziękiem zachwycą niejednego konesera. Równie istotna dla tego typu ogrodów jest chryzantema. Warto też rozważyć posadzenie kosaćców japońskich. Z drzew proponuję któryś z miniaturowych klonów lub jedną z wiśni o ozdobnych kwiatach, co nada naszemu ogrodowi prawdziwie japońskiego charakteru.
Zawsze warto jednak pamiętać, by dobór roślin dostosować do naszej gleby oraz warunków nasłonecznienia. Niektóre z najpiękniejszych orientalnych roślin niestety mają tendencję do przemarzania w naszym klimacie.
Ogród japoński jest jednym z najpiękniejszych ogrodów i całkiem prostym w utrzymaniu. Niestety jego założenie wymaga dużej wiedzy o panujących zasadach. Jeśli nie czujecie się na siłach, aby wykonać własny projekt zalecam skorzystanie z pomocy architekta krajobrazu. Jego wiedza i umiejętności z pewnością sprawią, że teren wokół waszego domu nabierze zupełnie nowego, pełnego klasy i wdzięku charakteru.
Polecamy również przeczytać: https://www.4katy.com.pl/ogrod/dlaczego-warto-zatrudnic-firme-zajmujaca-sie-architektura-krajobrazu