Pompa ciepła to specjalne urządzenie grzewcze, które staje się coraz bardziej popularne. Wszystko z uwagi na to, że jest to niezwykle ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie sporych oszczędności. Ponadto w ostatnim czasie bardzo wzrastają ceny paliw wykorzystywanych przy ogrzewaniu, dlatego dla coraz większej ilości gospodarstwa pompy ciepła stają się standardem.
Co to jest pompa ciepła?
Jak wspomniano wcześniej pompa ciepłą to urządzenie grzewcze, które do swojego działania wykorzystuje odnawialne źródła energii. Jej działanie można porównać do działania chłodziarek znajdujących się w domach. Pompa pobiera ciepło o stosunkowo niskiej temperatury i oddaje je podnosząc temperaturę. Ciepło przetransportowane jest do instalacji c.o., a pobierane z wody, gruntu lub powietrza.
Montaż pomp
Montaż pomp ciepła różni się od siebie w zależności od źródeł ciepła, z którego korzysta dane urządzenie. Jeżeli mowa o pompie, która pobiera ciepło z gruntu, konieczne jest wykonanie prac ziemnych, czyli wykopanie dołów o głębokości 1,5 metra. W dołach należy umieścić specjalne rury.
Pompy ciepła czerpiące ciepło z powietrza istnieją dwie drogi montażu. Pompa monoblok w całości jest umieszczona na zewnątrz budynku. Do instalacji domowej wprowadza się instalację rurową, przez którą przepływa woda. Z kolei pompy split, jedna część znajduje się na zewnątrz, a druga wewnątrz. Obie części są połączone rurami.
Ostatnim rodzajem jest pompa czerpiąca ciepło z wody gruntowej. Aby ją zamontować konieczne są dwie studnie. Jedna z nich pobiera, droga zrzuca. Konieczna jest także obecność pompy głębinowej.
Czy warto zainwestować w pompę ciepła?
Zdecydowanie warto zainwestować w pompę ciepła! Mimo wysokiej ceny instalacji, zainwestowana kwota po czasie się zwróci. Osoby, które zdecydują się na montaż takiej pompy będą płacić dużo niższe rachunku za ogrzewanie, niż właściciele kotłów i ogrzewania na gaz.
Ponadto duża zaletą pomp ciepła jest ekologiczność tego rozwiązania. Urządzenie to w żaden negatywny sposób nie oddziałuje na środowisko. Ponadto nie wpływa ono na wytwarzanie się smogu, który w ostatnim czasie jest dość sporym problemem.
Mimo, że wymiana starego systemu grzewczego na nowy wiąże się z duża ilością prac i często z koniecznością przeprowadzenia większego remontu, zdecydowanie warto przemyśleć to rozwiązanie. Pompy ciepła to przyszłość! Specjaliści szacują, że już za kilka lat będą ona montowane w większości gospodarstw.
Zastanawiam się nad modernizacją domu i zainwestowaniem w fotowiltaikę oraz pompę. Jak długo zwraca się taka inwestycja w domku jednorodzinnym, ok 150m2, ocieplowym?