Motoryzacja

Jak prawidłowo zabezpieczyć przewożony ładunek?

Nawet najlepszy kierowca nie jest w stanie dowieźć ładunku na miejsce przeznaczenia bez żadnych strat, jeśli towary nie zostały należycie zabezpieczone. Jak jednak to zrobić? Które metody są najskuteczniejsze?

Najczęściej stosowane sposoby zabezpieczania towarów

Za przeładowanie pojazdu dostawczego grożą wysokie kary, poza tym zbyt duża ilość towaru sprawia, że samochód ma gorszą sterowność i w razie problemów na drodze ciężko nad nim zapanować. Poza kwestiami bezpieczeństwa, jest też odpowiedzialność za sam ładunek – za uszkodzenia towaru odpowiada przewoźnik.

Jak zatem chronić ładunek? Popularną metodą są odciągi (stalowe liny, łańcuchy, specjalne taśmy), uchwyty i haki, za pomocą których łączy się opakowania i przytwierdza do podłogi, drobne elementy można zabezpieczyć siatką. Ładunki na paletach obwiązuje się szczelnie taśmą, a na podłodze umieszczane są maty antypoślizgowe, które uniemożliwiają przesuwanie się opakowań podczas ruchu pojazdu.

Typ zabezpieczenia należy dopasować do rodzaju ładunku, tak by towary nie zostały zbyt mocno ściśnięte bądź przygniecione ciężkimi paczkami umieszczonymi na górze. Przedmioty bardzo delikatne wymagają dodatkowych zabezpieczeń – dostępne są specjalne materiały do ochrony szkła, materiałów biologicznych, leków, dzieł sztuki, etc.

Zabezpieczenia w kontenerach

W kontenerach najpopularniejszą metodą zabezpieczania ładunku są worki sztauerskie, dostępne między innymi na pro-trans.pl. To wyjątkowo wygodne i praktyczne rozwiązanie – poduszki powietrzne zrobione są z bardzo wytrzymałego materiału, a po umieszczeniu worka między ładunkami po prostu napełnia się go powietrzem i blokuje zawór. Worek sztauerski idealnie dopasowuje się do wolnej przestrzeni pomiędzy opakowaniami, dzięki czemu nawet podczas podróży w trudnych warunkach towar jest przez cały czas we właściwej pozycji.

Worki sztauerskie są w różnych wersjach, w zależności od tego, jaki ładunek mają zabezpieczać – ich wytrzymałość sięga nawet 40 ton. Są jednorazowe lub wielokrotnego użytku.

Zabezpieczenie przez wilgocią

Ładunki są narażone nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale też na działanie wilgoci. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, umieszcza się w przestrzeni ładunkowej pochłaniacze wilgoci zawierające glinkę bentonitową i chlorek wapnia.

Pochłaniacze wilgoci są niezbędne przy transporcie produktów rolno-spożywczych, chemicznych, stalowych, elektronicznych, zarówno gdy chodzi o transport morski, jak i lądowy, w samochodach dostawczych.

Dodaj komentarz