FinanseMotoryzacja

Leasing czy kredyt samochodowy?

Zakup auta za gotówkę nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Czasem lepiej zostawić pieniądze na czarną godzinę, a zamiast tego zdecydować się na leasing lub kredyt samochodowy. Sprawdź, czym są, jakie mają zalety oraz na który ze sposobów finansowania zakupu pojazdu najlepiej postawić.

Co to jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to rodzaj kredytu udzielany przez instytucję finansową, który musi zostać przeznaczony na zakup pojazdu. Takie finansowanie może zostać udzielone zarówno w celu nabycia nowego, jak i używanego auta. Warto jednak wiedzieć, że samochód, na który bierze się kredyt, nie powinien być starszy niż 10 lat. Aby otrzymać pieniądze od banku, konieczne jest udowodnienie, że posiada się stałe źródło przychodu. Czasami jednak wystarczy kilkaset złotych miesięcznie, aby instytucja udzieliła finansowania. Przy tak niskich dochodach zazwyczaj wymagane jest jednak przedstawienie stałej umowy o pracę, aby otrzymać kredyt na samochód.

Zalety kredytu samochodowego:

  • możliwość finansowania zarówno nowych, jak i używanych samochodów;
  • niższy koszt kredytu w porównaniu do kredytu gotówkowego;
  • aby go otrzymać, wystarczy posiadać stałe źródło przychodu, które nie musi być wysokie.

Wady kredytu samochodowego:

  • konieczność wpisania banku do dowodu rejestracyjnego pojazdu; jeśli przestaniesz spłacać raty, bank ma prawo sprzedać Twój samochód;
  • obowiązkowe ubezpieczenie AC, czyli dodatkowy koszt, którego często nie ponosi się przy zakupie pojazdu za gotówkę;
  • dłuższa lista formalności niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Co to jest leasing?

Leasing to forma finansowania samochodu, która umożliwia korzystanie z pojazdu bez jego zakupu przez określony czas. Wymaga od leasingobiorcy okresowych płatności w formie czynszu za wynajem. Choć teoretycznie istnieje możliwość rezygnacji z leasingu przed upływem terminu określonego w umowie, to w praktyce jest to trudne. Wymaga nie tylko złożenia pisemnego wniosku, ale także nierzadko uiszczenia dodatkowej płatności. Firmy decydujące się na tego typu wynajem samochodu, mogą postawić na leasing operacyjny lub finansowy. Podstawową różnicą jest fakt, że pierwszy z nich umożliwia wpisanie pojazdu do środków trwałych przedsiębiorstwa, a tym samym robienie odpisów amortyzacyjnych, a drugi – nie.

Zalety leasingu:

  • mniejsze wymagania formalne niż w przypadku kredytu samochodowego;
  • krótki czas oczekiwania na wydanie decyzji dotyczącej leasingu;
  • duża dostępność samochodów.

Wady leasingu:

  • osoba opłacająca raty leasingowe nie jest właścicielem samochodu;
  • konieczność zakupu AC;
  • brak możliwości podejmowania samodzielnych decyzji dotyczących pojazdu, np. o serwisowaniu.

Co warto wybrać – leasing czy kredyt samochodowy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która forma finansowania jest lepsza. Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Jeśli chcesz być właścicielem samochodu, móc w pełni o nim decydować i nie śpieszy Ci się, prawdopodobnie lepiej postawić na kredyt. Jeśli jednak zależy Ci na czasie, być może warto w Twoim przypadku rozważyć leasing.

Dodaj komentarz