BiznesPraca

Zewnętrzny CIO – kiedy warto skorzystać z outsourcingu?

Dbałość o dział IT w firmie ma obecnie szczególne znaczenie. By zarządzać nim prawidłowo, warto zatrudnić specjalistę w tej dziedzinie – CIO.

CIO (Chief Information Officer) jest terminem, z którym można spotkać się obecnie bardzo często, szczególnie w branży informatycznej oraz w firmach, które są z nią związane. CIO to inaczej kierownik działu IT, który odpowiada za zarządzanie jego zasobami i we współpracy z innymi działami w firmie pomaga jej w prawidłowym działaniu i wspiera jej rozwój.

Zobacz, czym dokładnie zajmuje się CIO, w jaki sposób można skorzystać z jego wsparcia, a także sprawdź, co można dzięki niemu zyskać.

Czym zajmuje się CIO?

Chief Information Officer ma zróżnicowane obowiązki, które dotyczą działania przedsiębiorstwa pod kątem IT w połączeniu z innymi jego działami. Wobec tego CIO stanowi w tym przypadku rodzaj łącznika pomiędzy działem informatycznym a innymi działami firmy, które odpowiedzialne są przykładowo za produkcję czy finanse.

CIO zajmuje się między innymi sprawami dotyczącymi używanego w firmie oprogramowania informatycznego, które ma na celu zarządzanie różnymi procesami. Dzięki niemu możliwe jest również wdrażanie nowych technologii oraz szybka reakcja na pojawiające się problemy, które mogą mieć poważne skutki dla przedsiębiorstwa.

Jak skorzystać z pomocy CIO?

Aktualnie rozwiązania w tej dziedzinie są dwa, czyli przedsiębiorstwo może zdecydować się na zatrudnienie własnego Chief Information Officera, który będzie odpowiedzialny za zarządzanie działem IT, albo też może wybrać outsourcing CIO, czyli zlecić prace zewnętrzne firmie.

W pierwszym przypadku najczęściej problemem są koszty, ponieważ stworzenie stanowiska dla kierownika zarządzającego działem IT to niemały wydatek.

Stąd też nie może pozwolić sobie na niego każda firma. Właśnie dlatego obecnie coraz większą popularność zyskuje zewnętrzny CIO, który nie jest zatrudniany, ale oferuje on swoje usługi w ramach umowy outsourcingowej.

Jak pracuje zewnętrzny CIO?

Chief Information Officer, który prowadzi usługi outsourcingowe, może zapewnić swojemu klientowi kompleksowe wsparcie we wszystkich obszarach związanych z IT.

W tym przypadku zewnętrzny CIO nie przebywa jednak przez cały czas w firmie, ale oferuje obsługę za pośrednictwem internetu, a jedynie od czasu do czasu pojawia się na miejscu, gdy jest taka konieczność.

Obsługa w tym przypadku może być bardzo szeroka i obejmować między innymi doradztwo dotyczące wyboru systemu informatycznego, pomoc w jego wdrożeniu, usługi dotyczące przyszłościowych inwestycji związanych z prowadzeniem firmy pod kątem IT.

Outsourcing CIO – kiedy warto go wybrać?

Skorzystanie z outsourcingu CIO związane jest z wieloma zaletami, dlatego obecnie przedsiębiorcy często decydują się na taką ofertę. Jest ona szczególnie popularna w sektorze MŚP, czyli firm małych i średnich, w których budżet bardzo często nie pozwala na zatrudnienie takiego kierownika, a nawet na stworzenie osobnego działu IT.

W tym przypadku CIO może być zaangażowany w procesy związane z wyborem oraz wdrożeniem w firmie nowego systemu informatycznego, a także może pomagać jej na etapie przekształceń, gdy duże znaczenie ma podjęcie kluczowych decyzji obejmujących również obszar IT.

Jakie zalety związane są z wyborem zewnętrznego CIO?

Do najważniejszych zalet związanych z outsourcingiem CIO należy zaliczyć:

  • zredukowanie kosztów dotyczących obszaru IT w firmie
  • zmniejszenie ryzyka związanego z IT
  • łatwiejsze podejmowanie kluczowych decyzji
  • efektywne zarządzanie obszarem IT
  • wsparcie procesów prowadzonych w przedsiębiorstwie
  • spełnienie określonych wymogów pod kątem IT w biznesie
  • skuteczne wdrożenia systemów informatycznych
  • optymalizacja budżetu przeznaczonego do działania działu IT

Wobec tego Chief Information Officer oferujący swoje usługi w ramach outsourcingu jest bardzo dobrym wyborem dla wielu firm. Dzięki szerokiej gamie usług, jakie może on zaoferować, zapewnia pełne wsparcie dla przedsiębiorstw, które wymagają pomocy doświadczonego kierownika zarządzającego obszarem IT.

Dodaj komentarz