Inteligentne domy przyszłości 2. 0 są już faktem i realnie wkroczyły w nasz świat. Choć ten sposób budownictwa nie jest jeszcze szeroko wykorzystywany, to obecnie bez problemu możemy wybudować taki inteligentny dom lub stworzyć go z już istniejącego mieszkania. Nowoczesne technologie, które obecne są w każdej dziedzinie życia odpowiednio łączone, możemy wykorzystać do usprawnienia budynku i podniesienia komfortu mieszkania. Dom taki będzie oferował zupełnie inny poziom mieszkania i ułatwiał codzienne funkcjonowanie w sposób znaczący. Czym zatem są inteligentne domy przeszłości? Czy możemy je już budować i z nich korzystać? Jakie są jego plusy? Odpowiedzi, przydatne porady i inspirujące pomysły przedstawiamy w dalszej części tekstu.
Spis treści
Czym są inteligentne domy przyszłości?
Inteligentne domy przyszłości to budynki, które wykorzystują najnowsze technologie — zarówno od strony technicznej, jak i funkcjonalnej, rozrywkowej czy użytkowej. Inteligentne domy można wykonywać z takim zamysłem “od zera” lub doposażając odpowiednio gotowe już mieszkania. Systemy technologiczne możemy wprowadzać również kompleksowo lub wybierać pojedyncze rozwiązania, które nas zadowolą. Na rynku istnieje bardzo wiele firm, które specjalizują się w wykonywaniu lub przebudowach istniejących już budynków. Mogą to być firmy np. oferujące systemy sterowania energią czy marki z dziedziny IT zapewniając systemy rozrywkowe, czy użytkowe. Obecnie rozwój technologii pozwala wdrażać inteligentne systemy w bardzo atrakcyjnych cenach. Najtańsze roboty do sprzątania kosztować będą tylko ilkaset złotych.
System energii
Pierwszym systemem wartym uwagi w inteligentnym domu jest energia. Dom 2. 0 Nie potrzebuje zewnętrznego zasilania, gdyż samodzielnie wytwarza prąd. Dzieje się to przy pomocy licznych paneli fotowoltaicznych czy domowych turbin wiatrowych umieszczonych na dachu domu. Koszt ich instalacji będzie musiał zostać potraktowany jako inwestycja, ale wykorzystując porównywarki cenowe sklepów czy dotacje możemy najtańszym kosztem uniezależnić się od dostawców prądu. Po kilku — kilkunastu latach użytkowania darmowego prądu zaoszczędzimy duże sumy, a w razie wytworzenia go w większej ilości, będziemy mogli odsprzedać elektryczność do sieci i otrzymać zwrot gotówki.
Elektryczne auta
Jeśli posiadamy już darmowy prąd, w garażu nie może zabraknąć elektrycznego auta. Darmowe paliwo to tak futurystyczna wizja, że trudno w nią uwierzyć. Auta elektryczne możemy kupować już bez większego problemu. Ich zasięg potrafi wynosić 300 km – 400 km a cena być tylko nieco wyższa od standardowych aut. Brak kosztów tankowania w kilkuletnim okresie użytkowania wyrówna tę nadwyżkę, a my będziemy mogli cieszyć się nielimitowaną jazdą, gdzie tylko będziemy chcieli. Auta elektryczne obecnie są już dopracowane, a niedogodności w postaci długiego ładowania czy małego zasięgu wyeliminowane. Jeszcze kilka lat temu w początkowej fazie wprowadzania takich aut, były to poważne przeszkody. Dzisiaj zarówno zakup czy użytkowanie auta elektrycznego jest komfortowe i bezproblemowe. W domu podłączając do gniazdka na noc takie auto, w ciągu kilkunastu godzin możemy uzupełnić braki prądu w baterii, a coraz liczniejsze stacje ładowania aut w dużych miastach sprawiają, że możemy auta takie naładować w ciągu kilkudziesięciu minut – lub gdy jest całkowicie rozładowane w ciągu kilku godzin.
Sterowanie ogrzewaniem
Tym, co wyróżnia inteligentny dom, jest komfort mieszkania. Wpływać na niego znacząco będzie inteligentne zarządzanie ogrzewaniem. To system zarządzania piecem grzewczym czy klimatyzacją. Pozwala on na automatyczne regulowanie temperatury, ręczne jej zwiększenie lub obniżenie czy programowanie, aby o konkretnej godzinie panowała w mieszkaniu konkretna temperatura. Jest to bardzo pomocne np. podczas nocy, kiedy możemy zaoszczędzić na rachunkach, zamieszczając intensywność ogrzewania. To nie jedyne opcje takich systemów. Potrafią one automatycznie zmieniać poziom ogrzewania, w zależności od temperatury za oknem, co jest bardzo pomocne, gdyż nie musimy samodzielnie i często manipulować przy ogrzewaniu. Najnowsze rozwiązania technologiczne pozwalają również sterować ogrzewaniem zdalnie — poprzez aplikację. Jedyne czego będziemy potrzebować to dostęp do internetu. Będąc w pracy, możemy podwyższyć temperatury w mieszkaniu, aby wracając do niego wejść do ciepłego i przytulnego wnętrza. Systemy takie kupić można bez większych problemów, a wydatek zwróci się poprzez mniejsze rachunki za prąd dzięki ergonomicznemu i efektywnemu sterowaniu.
Inteligentne lodówki, odkurzacze i pralki
Tym, co czyni dom inteligentnym i znacznie wpływa na komfort jego użytkowania, są inteligentne systemu użytkowe. To dzięki nim mniej pracujemy i możemy więcej odpoczywać. Pierwszym rozwiązaniem z domu przyszłości są obecne już od jakiegoś czasu na rynku autonomiczne odkurzacze. Dzięki czujnikom i procesorowi wiedzą, jak i jakie powierzchnie sprzątać. Przed wyjściem z domu wystarczy uruchomić takiego robota, a po przyjściu możemy usiąść na kanapie z kubkiem kawy i delektować się czystym wnętrzem. Do bardzo ciekawych opcji należy również inteligentna lodówka. Posiada ona system elektronicznej książki kucharskiej, w której możemy z łatwością znaleźć w ciągu kilku minut ciekawe przepisy. Problem wymyślania dania na obiad czy kolacje odpada wtedy bezpowrotnie. Lodówki takie robią również zdjęcia wnętrza przy każdym zamykaniu. Aktualne zdjęcie możemy sprawdzić, np. będąc supermarkecie i zobaczyć co znajduje się w lodówce. Dzięki temu kupimy na bieżąco wszystkie produkty, nie zapominając o żadnym.
Pozostając w kuchni, warto również zwrócić uwagę na ciekawy projekt inteligentnej patelni. Posiada ona czujniki temperatury i zaawansowany procesor. Dzięki niej możemy idealnie przygotowywać dania, tak jakby obok nas znajdował się najlepszy szef kuchni i nam podpowiadał. Sparując taką patelnię z odpowiednią aplikacją, powie ona nam, co musimy przygotować oraz będzie sygnalizowała, co i w jakiej kolejności włożyć na patelnię. Podpowie również nam, gdy mięso lub ryba będzie idealnie wysmażona, dzięki czemu dania będą przygotowane z takim wyczuciem, jakie posiadają najlepsi kucharze na świecie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również inteligentne chlebaki. Posiadają one czujniki i gdy w ich środku zabraknie pieczywa, mogą dać nam o tym znać telefoniczne lub nawet zamówić dostawę chleba z pobliskiej piekarni. Do pozostałych inteligentnych urządzeń możemy zaliczyć pralki sterowane zdalnie poprzez aplikację czy sterowanie natężeniem lub barwą światła w domu przez smartfon.
Inteligentna rozrywka 2.0
Inteligentne domy to również inteligenta rozrywka, która da o wiele większe możliwości i emocje niż tradycyjne gry czy konsole. Do ciekawszych gadżetów możemy zaliczyć gogle VR. Po umieszczeniu w nich smartfonu będą one wyświetlały specjalnie spreparowany obraz. Składa się on z dwóch okręgów, w którym wyświetlany jest obraz w różnych barwach czy częstotliwości w zależności od gogli. Po założeniu takich okularów widzimy obraz trójwymiarowy. Daje on wrażenie rzeczywistości i realności przeżyć. Do nowoczesnych rozwiązań z dziedziny rozrywki możemy również zaliczyć smart tv. Oprócz dostarczania zwykłych kanałów telewizyjnych możemy na nim przeglądać internet, mieć dostęp do wielu aplikacji takich jak np. YouTube, iPla czy Netflix. Daje to praktycznie nieograniczoną możliwość oglądania ulubionych materiałów czy komunikacji. Smart tv to również gry dla całej rodziny czy możliwość przeniesienia się w dowolne miejsce na ziemi z Google Maps i zwiedzanie stolic europejskich bez wychodzenia z domu.
Czy inteligentne domy 2.0 już są?
Odpowiedź na to pytanie brzmi — tak! Domy takie, choć dopiero są na początku drogi zdobywania rynku, są bardzo pozytywnie oceniane i użytkowane. Obecnie, aby zakupić taki dom, trzeba wydać porównywalną lub tylko nieco większą sumę, a nie miliony jak miało to miejsce w przeszłości. Rozwój technologii jest tak szybki i szeroki, że niskim kosztem możemy wdrożyć inteligentne rozwiązania. Wprowadzenie takich zmian może dotyczyć zarówno przearanżowania mieszkania w bloku, jak i również wybudowania nowego budynku. Niektóre zmiany możemy również wprowadzać samodzielnie — bez konieczności konsultacji ze specjalistą. Na rynku pojawia się również coraz więcej firm, które oferują wykonanie takich nieruchomości lub poszczególnych systemów — np. audio czy energii. Inteligentne domy przyszłości są już na rynku a my sami mamy niepowtarzalną okazję, aby skorzystać z możliwości znacznego ułatwienia sobie życia.