Sauna na podczerwień stała się atrakcją ostatnich lat, którą każdy chce mieć w swoim domu. Za powstaniem tego rodzaju saun stoi coraz większa społeczna świadomość dotycząca „detoksykacji organizmu”. Na czym opiera się technologia tego typu sauny, a także, jakie korzyści zdrowotne wynikają z jej użytkowania?
Spis treści
Czym są sauny na podczerwień?
Sauny na podczerwień (INFRARED) od kilkudziesięciu lat cieszą się zasłużoną popularnością na całym świecie. Stanowią godną konkurencję dla tradycyjnych łaźni i saun. Kabiny IR są obecnie nieodzownym atrybutem wielu centrów fitness, SPA, placówek medycznych, czy gospodarstw domowych.
Główny powód popularności tego typu saun jest prosty. Sauny na podczerwień pozwalają na efektywne ogrzanie i oczyszczenie ludzkiego ciała bez narażenia na działanie wysokich temperatur. Zasada działania kabin na podczerwień opiera się na przekazywaniu ciepła za pomocą fal podczerwieni.
Co więcej, nie jest to promieniowanie groźne dla zdrowia człowieka. Nie ma nic wspólnego z promieniowaniem radiacyjnym, gdyż fale podczerwone są częściami spektrum promieniowania świetlnego, które jest znane każdemu.
Jak działa sauna na podczerwień?
Zasada działania sauny na podczerwień oparta jest na falach podczerwieni. Ogrzewają one skórę bezpośrednio, bez użycia pary. Wewnątrz tych kabin temperatura powietrza nie wzrasta do niebezpiecznych poziomów, co pozwala użytkownikom normalnie oddychać i czuć się komfortowo w trakcie dłuższego pobytu w kabinie.
Sauny na podczerwień przekształcają energię świetlną w energię cieplną. To ciepło rozprowadzane jest następnie po całym ciele i wnika głęboko w tkanki skóry. W ten sposób ciepło rozszerza naczynia krwionośne i przyśpiesza przepływ krwi, ułatwiając dotlenienie tkanek.
Ogrzanie paneli sauny na podczerwień zajmuje od 10 do 20 minut, podobnie jak w przypadku tradycyjnych saun parowych. Osoby wchodzące do sauny INFRARED mają wrażenie, że nic się nie dzieje, aż do momentu, gdy minie pierwsze 5 minut. Wtedy ciało zaczyna odczuwać ciepło, poci się i odpręża. Wiele osób nie wie, że technologia ocieplania podczerwonego stosowana jest od dawna – np. do utrzymywania ciepła w łóżkach noworodków.
Promienie podczerwone w saunie – czy są groźne dla zdrowia?
Ciepło emitowane przez promienie podczerwone w saunach tego typu penetruje ciało na głębszym poziomie niż ciepło otoczenia. Według niektórych obliczeń fale podczerwone mogą sięgać aż do 4 centymetrów pod skórą właściwą.
Tak intensywna interakcja podczerwieni z ludzkim ciałem ma kilka korzyści zdrowotnych. Ustalono, że głębsze wnikanie pod skórę może dotrzeć do mięśni i innych narządów wewnętrznych, poprawiając ich wydolność.
Do czego stosuje się sauny na podczerwień? – korzyści zdrowotne
Jak wyjaśnione zostało w poprzednich akapitach, sauna na podczerwień stosowana jest w celu wyeliminowania toksyn i zapewnienia całkowitego relaksu osobom przebywającym w niej. Ponadto wiele korzyści zapewnianych przez te urządzenia nie ma sobie równych.
Wnioski wydobyte z fińskich badań na saunach podczerwonych wskazały, że korzystanie z obiektu tego typu raz w tygodniu drastycznie zmniejsza ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Promieniowanie podczerwone w naturze wykorzystywane jest do tego, aby rośliny mogły rosnąć i kwitnąć. Podobnie jest w przypadku ludzi, gdzie zastosowanie fal podczerwonych w saunie pomaga w:
- Obniżeniu poziomu rtęci w organizmie. Osiąga się to poprzez nadmierne wypocenie toksyn z ciała;
- Redukcji ryzyka wystąpień chorób serca. Wystarczy od 4 do 7 sesji w tygodniu;
- Zwiększeniu poziomu IGF-1, hormonu wzrostu niezbędnego w procesach regeneracji;
- Poprawie przepływu krwi i umożliwienia przyswojenia organizmowi większej ilości składników odżywczych i tlenu;
- Zmniejszeniu ryzyka utraty masy mięśniowej podczas przebywania w saunie o temperaturze powyżej 41°C;
- Poprawieniu wydolności fizycznej, niezwykle ważnej dla miłośników sportu.
Sauny na podczerwień – prozdrowotny relaks
Udowodnione naukowo argumenty stojące za wizytacją w saunach na podczerwień przemawiają za ich użytkowaniem. Zabieg w kabinie na podczerwień można przeprowadzić o każdej porze dnia, nawet przed rozpoczęciem pracy. Z tego względu jest to ciekawe rozwiązanie prozdrowotne dla osób zmagających się z nadmiernym stresem, czy zmęczeniem.