Sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywane w wielu sektorach przemysłu, takich jak motoryzacja, farmacja czy produkcja spożywcza. Utrzymanie niezawodności systemów i jakości procesów wymaga odpowiedniej czystości powietrza. Jednym z najważniejszych wyzwań w zakresie uzdatniania medium roboczego jest usuwanie zanieczyszczeń olejowych, które mogą wpływać na działanie urządzeń i jakość produktu końcowego. Jak zatem skutecznie obniżyć poziom tych zanieczyszczeń? Poznaj najważniejsze wskazówki w zakresie uzdatniania sprężonego powietrza z zanieczyszczeń olejowych.
Spis treści
Skąd zanieczyszczenia olejowe biorą się w sprężonym powietrzu?
Zanieczyszczenia olejowe w sprężonym powietrzu mogą pochodzić z dwóch głównych źródeł, do których należy sprężarka oraz powietrze atmosferyczne. Większość sprężarek olejowych wykorzystuje olej do smarowania, chłodzenia i uszczelniania elementów sprężających. Cząsteczki oleju mogą przedostawać się do medium roboczego w wyniku nieszczelności lub naturalnych procesów. Warto jednak pamiętać, że także powietrze atmosferyczne może być zanieczyszczone cząsteczkami oleju, które mogą pochodzić na przykład z emisji przemysłowych.
Dlaczego warto usuwać zanieczyszczenia olejowe z medium roboczego?
Nadmiar oleju w sprężonym powietrzu może prowadzić do wielu problemów związanych zarówno z żywotnością elementów układu, jak i jakości produktu końcowego. Kontaminacja wyprodukowanych towarów — dotyczy to szczególnie przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, medycznego czy elektronicznego, gdzie wymagana jest najwyższa czystość powietrza, będzie prowadzić do konieczności wycofania produktów z obrotu i ich utylizacji. Zanieczyszczone cząsteczkami oleju produkty spożywcze lub te przeznaczone do spożycia jako farmaceutyki są nie tylko niezdatne do spożycia, ale w przypadku zjedzenia zagrażają zdrowiu. W przypadku elementów elektronicznych zanieczyszczenie cząsteczkami oleju będzie prowadzić do uszkodzenia elektroniki.
Zanieczyszczenia olejowe obecne w sprężonym powietrzu mogą powodować uszkodzenia i szybsze zużycie zasilanych medium roboczym maszyn i narzędzi pneumatycznych. Sprężone powietrze zanieczyszczone olejem podnosi ryzyko korozji w systemie. Olej wpływa także negatywnie na uszczelki. W rezultacie może wpływać na zwiększone ryzyko nieszczelności i wycieków. Ponadto zanieczyszczenia olejowe mogą powodować zakłócenia w procesach technologicznych. Doskonałym przykładem są procesy lakiernicze lub malowania natryskowego, w których czyste powietrze jest kluczowe.
Warto także podkreślić, że wiele branż wymaga, aby powietrze spełniało określone standardy, takie jak ISO 8573-1, dotyczące czystości sprężonego powietrza. Jest to niezbędny element, który gwarantuje uzyskanie produktów na oczekiwanym poziomie.
Jak obniżyć poziom zanieczyszczeń olejowych?
Uzdatnianie sprężonego powietrza z zanieczyszczeń olejowych wymaga rozważenia zastosowania zarówno odpowiedniej sprężarki, jak i filtrów czy osuszaczy powietrza.
W przypadku aplikacji wymagających sprężonego powietrza o wysokiej czystości warto rozważyć zastosowanie nowoczesnych sprężarek bezolejowych lub sprężarek olejowych z zaawansowanym systemem filtracyjnym. Pamiętaj jednak, że tylko kompresor bezolejowy gwarantuje czyste medium robocze wolne od zanieczyszczeń olejowych.
Jednakże nawet jak stosujesz sprężarki bezolejowe w zakładzie, to może się zdarzyć, że medium robocze będzie śladowo zanieczyszczone cząsteczkami oleju. Wynika to potencjalnego zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza atmosferycznego. Dlatego też w aplikacjach wymagających medium roboczego o klasie czystości 0 konieczne jest zastosowanie odpowiednich filtrów. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na redukcję zanieczyszczeń olejowych jest zastosowanie filtrów koalescencyjnych lub filtrów z węglem aktywnym. Zadaniem filtrów koalescencyjnych jest wychwytywanie cząsteczek oleju występujących w formie aerozolu. Filtry koalescencyjne cząsteczki oleju łączą w większe krople, które następnie są odprowadzane z systemu. Z kolei filtry z węglem aktywnym skutecznie pochłaniają opary oleju, zapewniając czyste i suche powietrze.