Motoryzacja

Przygotowanie samochodu na zimę – najważniejsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Car with winter tyres installed on light alloy wheels in snowy outdoors road

Wraz z nadejściem zimy, a eksperci spodziewają się kolejnej surowej zimy, zdecydowaliśmy się zebrać kilka najlepszych wskazówek, jak przygotować samochód na zbliżający się mróz.

Widoczność:

Surowe warunki pogodowe i niskie natężenie światła sprawiają, że jazda zimą jest bardziej niebezpieczna. Ważne jest, aby mieć pewność, że nic nie pogorszy twojej widoczności.

  1. Upewnij się, że szyba przednia jest czysta. Ważne jest zapewnienie maksymalnej widoczności, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. Upewnij się, że przednia szyba jest czyszczona za pomocą rozwiązania przeznaczonego do szyb samochodowych, a nie domowych, ponieważ mogą one zostawiać smugi.
  2. Upewnij się, że płyn do szyb został uzupełniony.
  3. Sprawdź pióra wycieraczek, uszkodzone pióra będą miały większe problemy z usuwaniem śniegu i tulei z szyby.
  4. Dopilnuj, aby światła były czyste i sprawdź, czy wszystkie żarówki są sprawne.

Moc:

Wzrost zużycia świateł, ogrzewania i wycieraczek szyby przedniej odbija się na akumulatorze.

  1. Akumulatory wystarczają na ogół na 5 lat. Jeśli zauważysz, że Twój akumulator nie jest naładowany, kup nowy. Nie chcielibyście, żeby się rozładował, zostawiając was na zimnie.
  2. Należy unikać włączonego zasilania samochodu przez czas dłuższy niż jest to konieczne, na przykład wyłączyć ogrzewanie po wyczyszczeniu szyby przedniej.

Opony:

Bezpieczeństwo opon jest ważne przez cały rok, ale tym bardziej, gdy warunki drogowe są zimowe i śliskie.

  1. Ważne jest, aby sprawdzać ciśnienie w oponach co 2 tygodnie, choć może się to wydawać nadmierne, a kara w wysokości do 500 zł za każdą oponę będącą pod dużym ciśnieniem i konsekwencje dla bezpieczeństwa powinny przypominać o znaczeniu tego małego, łatwego do wykonania zadania.
  2. Podczas jazdy zimą zalecana jest minimalna głębokość bieżnika wynosząca 3 mm. Pamiętaj, że śliska droga wymaga większej przyczepności. Jeśli stać Cię na opony zimowe, aby zapewnić możliwie najbezpieczniejsze warunki jazdy na mokrej i oblodzonej nawierzchni, nie twardnieją one przy niższych temperaturach i dlatego zapewniają lepszą przyczepność.
  3. Nie należy redukować ciśnienia w oponach, aby zwiększyć ich przyczepność. To nie działa i faktycznie zmniejsza stabilność.

Odmrażacz

Odmrażacz kosztuje grosze (dobrze kilka groszy) pęknięty blok silnika będzie kosztował 100 razy więcej niż naprawa.

  1. Sprawdź, czy płyny przeciw zamarzaniu są dopełnione. Zimą wymagana jest mieszanka płynu zapobiegającego zamarzaniu do wody w proporcji pół na pół aby zapobiec zamarzaniu.

Zestaw awaryjny:

Wreszcie, bez względu na to, jak bardzo się przygotujesz nieprzewidziane okoliczności, mogą się zawsze zdarzyć. Zrób zestaw awaryjny i zostaw go w samochodzie, w łatwo dostępnym miejscu. Zestaw powinien zawierać:

  • Gruby, ciepły koc na wypadek utknięcia z jakiegokolwiek powodu.
  • Przewody skokowe na wypadek, gdyby samochód nie ruszył.
  • Latarka, to się przyda, jeśli samochód ulegnie awarii, pozostawiając cię bez prądu.
  • Zaczep holowniczy na wypadek, gdyby samochód musiał być bezpiecznie holowany.
  • Zapasowe żarówki i bezpieczniki.
  • Zestaw pierwszej pomocy.
  • Środek hydrofobowy w sprayu.

Dodaj komentarz