Styl życia

Czy da się spełnić żeglarskie marzenie i nie zbankrutować?

jacht

Posiadanie własnego jachtu żaglowego nie jest raczej marzeniem przeciętnego Kowalskiego. Każdy, kto wpadł na taki pomysł, prawdopodobnie zna się nieco na żeglarstwie i chce się rozwijać w tym kierunku. Nic zaś nie daje takiej swobody rozwoju jak własna żaglówka.

Własny jacht – czy to ma sens?

Oczywiście, że ma, o ile jesteśmy świadomi całej otoczki posiadania takiej rzeczy. Nawet mała żaglówka zajmuje więcej miejsca niż samochód – trzeba więc wydzielić dla niej przestrzeń na postój między sezonami. Łódka trzymana zimą pod plandeką szybko się zniszczy, najlepiej znaleźć dla niej miejsce pod dachem, gdzie temperatura nie spadnie poniżej zera. To pierwszy potencjalny problem. Drugim jest konieczność transportu swojej jednostki i zwodowania jej w jakimś jeziorze lub na morzu. Nie da się tego zrobić na zwykłej samochodowej przyczepce i w byle jakim miejscu. Poza zakupem specjalnej przyczepy (a czasem i odpowiednio dużego auta do ciągnięcia tej przyczepy) czeka nas także znalezienie slipu, po którym jachty żaglowe są bezpiecznie zrzucane na wodę. Do tego dochodzi załatwienie sobie miejsca do cumowania, jeśli łódka ma pozostać na danym zbiorniku przez dłuższy czas. Wszystko to wymaga sporo zachodu oraz wydatków. Jeśli już mowa o wydatkach, sama żaglówka to koszt co najmniej kilku tysięcy złotych. Za małą, używaną kabinówkę w niezłym stanie można zapłacić mniej więcej od 6 do 12 tys. zł. Jeśli jacht jest większy i lepiej wyposażony, koszty rosną do kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych. Właściciela średnich lub dużych jachtów czeka rejestracja swojej jednostki. Warto też wykupić sobie ubezpieczenie, bo nigdy nie wiadomo, czy łódka nie ulegnie zniszczeniu z jakichś losowych przyczyn. Konserwacja sprzętu i bieżące naprawy to także niemały kłopot i koszty. Wiele osób jednak nie zraża się takimi rzeczami i mimo wszystko kupują swoją wymarzoną żaglówkę, aby mieć to wspaniałe poczucie wolności i niezależności, a także dowolnie ulepszać i dopieszczać swój jacht z zewnątrz i od środka. Często można zobaczyć na wodzie prywatne jachty żaglowe, które wyglądają jak prawdziwe arcydzieła – nie spotyka się tak pięknych jednostek wśród jachtów czarterowych.

A może czarter?

Wynajęcie jachtu oszczędza nam wiele kłopotów logistycznych – wystarczy zarezerwować termin, zebrać załogę, zapłacić i przyjechać na gotowy do rejsu jacht. Jednak koszt tygodniowego wypożyczenia łódki to od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Co prawda można tę kwotę podzielić na uczestników rejsu i wtedy każdy zapłaci mniej, ale jednak niektórzy mogą zauważyć, że roczne utrzymanie własnej łódki będzie tańsze, niż kilka dni spędzonych na cudzej. Jeśli jednak nie mają miejsca ani czasu na zajmowanie się swoją żaglówką, to pozostają im wypożyczane jachty żaglowe.

Ciekawe artykułu na temat jachtów: https://luxxx.pl/samoloty-jachty/

Dodaj komentarz