Styl życiaZakupy

Opakowania biodegradowalne – postaw na pakowanie przyjazne środowisku!

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na zmianę swoich nawyków, by chronić środowisko naturalne. Dotyczy to również firm. Z tego powodu podczas zakupów coraz częściej można spotkać opakowania biodegradowalne. Czym się cechują i co dokładnie można do nich zaliczyć?

Opakowania biodegradowalne – co to jest?

Opakowania biodegradowalne są tworzone z takich materiałów, jakie rozkładają się podczas kompostowania bez uwalniania szkodliwych substancji. Muszą być one oznaczone odpowiednim symbolem. Takie opakowania można wyrzucać do pojemników na odpady organiczne. Trzeba jednak pamiętać, że produkty biopochodne nie są tym samym co biodegradowalne.

Opakowania biodegradowalne swoją formą oraz zastosowaniem przypominają klasyczne odpowiedniki takich produktów. Bardzo często powstają one z wykorzystaniem celulozy. Rozkłada się ona podczas kompostowania, dlatego wyrzucone opakowania szybko znikają z powierzchni Ziemi i jej nie zanieczyszczają.

Opakowania biodegradowalne – przykłady

Opakowania biodegradowalne występują w wielu wersjach. Dzięki temu można dopasować odpowiedni produkt do własnych potrzeb. Na ogół w ofercie firm zajmujących się tworzeniem takich opakowań pojawiają się:

  • torby zakupowe,
  • opakowania kurierskie,
  • woreczki,
  • worki na śmieci.

W takie opakowania z powodzeniem może być również pakowana żywność. Powstają one bowiem z naturalnych surowców, dlatego nie wchodzą w reakcje z jedzeniem.

Dlaczego warto korzystać z opakowań biodegradowalnych?

Korzystanie z opakowań biodegradowalnych jest ważne ze względu na dbałość o środowisko. Decyduje się na to coraz więcej świadomych firm, które chcą budować swój pozytywny wizerunek, a jednocześnie zatroszczyć się o otoczenie. W ten sposób można także trafić z ofertą do klientów stawiających na ekologiczne rozwiązania.

Opakowania biodegradowalne znajdują swoje zastosowanie w wielu miejscach. Decydują się na nie zarówno sklepy sprzedające żywność, jak i takie, które oferują materiały budowlane czy drobne akcesoria. Wszystko zależy od wielkości opakowania i materiału, z jakiego zostało zrobione – mówi specjalista z firmy Colormark produkującej opakowania w wielu wersjach.

Opakowanie foliowe i torba wielorazowa

W jakich branżach wykorzystuje się opakowania biodegradowalne?

Na rynku istnieją specjalne opakowania biodegradowalne do żywności, ale takie produkty można wykorzystywać także do przechowywania wielu innych przedmiotów. Pojawiają się m.in. w strategiach marek kosmetycznych, które nie stosują szkodliwych substancji w swoich wyrobach, a jednocześnie ograniczają zużycie plastiku w samych opakowaniach. Takie woreczki zwykle można ponownie wykorzystać – szczególnie, gdy przyjmują one formę strunową. Istnieją również opakowania jednorazowe biodegradowalne. Ich wyrzucenie po jednym użyciu nie powoduje takich szkód, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych reklamówek z tworzyw sztucznych.

Na opakowania foliowe biodegradowalne mogą zdecydować się także sieci supermarketów, marketów budowlanych i sklepów wielobranżowych. To dobry wybór także w przypadku aptek. Opcji jest wiele, ponieważ opakowania biodegradowalne pełnią dokładnie takie same funkcje jak ich foliowe odpowiedniki z tworzyw sztucznych. Kluczowe okazuje się jedynie dopasowanie odpowiedniej budowy i wymiarów produktu do planowanego przeznaczenia.

Dodaj komentarz