W przestrzeni publicznej coraz więcej mówi się o wirtualnej rzeczywistości. Choć pojęcie to nie jest nowe, to w ostatnich latach stosunkowo często pojawia się w prasie, telewizji, internecie czy zwyczajnych rozmowach. Jeśli wciąż nie wiesz, o co chodzi, sprawdź, czym jest rzeczywistość wirtualna, gdzie się ją wykorzystuje oraz jak to się dzieje, że jest dla nas tak realistyczna.
Spis treści
Czym jest rzeczywistość wirtualna?
Wirtualna rzeczywistość to trójwymiarowa grafika imitująca realny świat, którą tworzy się za pomocą technologii informatycznej. Za jej pomocą można kreować przedmioty, ludzi, zwierzęta, zdarzenia i całą otaczającą nas przestrzeń. Może być ona zarówno prawdziwa, jak i fikcyjna. Patrząc jednak na nią, odnosimy wrażenie, że jest całkowicie realistyczna. Jej celem jest bowiem wywołanie naturalnych doznań. Choć mogłoby się wydawać, że nasz umysł jest wystarczająco sprytny, aby odróżnić rzeczywistość od trójwymiarowej grafiki, to nic bardziej mylnego. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii mózg można z łatwością oszukać.
Gdzie wykorzystuje się wirtualną rzeczywistość?
Obecnie niemalże wszędzie. Technologia VR w życiu codziennym otacza nas z każdej strony – podczas pracy, nauki, rozrywki oraz w biznesie. Do najpopularniejszych miejsc, w których można zetknąć się z wirtualną rzeczywistością, należą:
- salony gier – są to miejsca służące jedynie rozrywce, w której zakłada się okulary VR i gra w wirtualnym świecie;
- muzea – wirtualna rzeczywistość pozwala przenieść się w przeszłość oraz lepiej zrozumieć dzieła sztuki;
- salony samochodowe – dzięki wirtualnej rzeczywistości istnieje możliwość lepszego zaprezentowania pojazdu nawet na odległość;
- biura nieruchomości – wirtualna rzeczywistość pozwala przechadzać się po domach i mieszkaniach, siedząc w wygodnym fotelu;
- nowoczesne placówki edukacyjne – dzięki wirtualnej rzeczywistości uczniowie mogą przenieść się do starożytnej Grecji, średniowiecznej Francji czy razem z Krzysztofem Kolumbem odkrywać Amerykę;
- kina – w niektórych kinach wykorzystuje się wirtualną rzeczywistość, aby jeszcze lepiej wprowadzić użytkownika w historię, która dzieje się na ekranie.
Jak działają okulary do wirtualnej rzeczywistości?
Urządzeniem, które pozwala się przenieść do wirtualnej rzeczywistości, są gogle VR, inaczej nazywane także okularami VR. Składają się one ze specjalnych soczewek pozwalających wyświetlać przesunięte względem siebie obrazy oraz specjalnych czujników, które śledzą ruchy głowy. Dzięki temu obraz, który widzi użytkownik, do złudzenia przypomina ten rzeczywisty.
Jak to dokładnie działa? Urządzenie, np. smartfon lub ekran, wyświetla dwa przesunięte obrazy. Trafiają one do soczewek, które nakładają je na siebie i sprawiają wrażenie głębi 3D. Dzięki temu ludzkie oko widzi jakby realną rzeczywistość. Jej przesunięcia odbywają się na skutek działania czujników. Wychwytują one każdą, najmniejszą zmianę położenia głowy i dopasowują do niej widziany obraz. Obrazem steruje się zazwyczaj za pomocą przycisków znajdujących się koło ekranu urządzenia wyświetlającego obraz.